HAFİF ÇELİK BİNA

Çelik yapı sistemi, yapı elemanlarının taşıyıcı nitelikte olduğu (duvar, döşeme) ve galvanize çelikten soğuk şekillendirme yöntemi ile üretildiği bir yapı türüdür. Fabrikada CNC tezgahlarda modern makinelerle kontrol ve denetim altında üretilen yapı elemanları, korunaklı bir şekilde inşaat sahasına getirilip monte edilir. Geleneksel yapım sistemlerine göre hassasiyet avantajı vardır. Kendi de ön üretimli bir sistem olduğundan, üretimi esnasında projelerin kapı, pencere ve diğer ekipmanlarının siparişlerinin verilmesi mümkündür.

Çelik yapıların tasarımları tıpkı betonarme binalarda olduğu gibi kalıcı yapı şartnamelerine göre tasarlanır. Taşıma gereken yüke göre hesaplamalar yapılır. Ayrıca betonarmeye göre çok önemli oranda hafif oldukları için deprem yüklerine çok daha az maruz kalırlar. Bu da deprem dayanımlarını betonarme yapıya göre çok önemli ölçüde arttırır. Çelik yapılar her tür amaçlı yapılarda uygulanabilir. Konut, okul, hastane, depo, yurt, otel v.b. kullanım amacı çok farklı olup çelikle yapılan ve şu anda kullanılmakta olan çok fazla yapı örneği bulunmaktadır.

Bir yapının sağlaması gereken minimum ekonomik ömrü rahatlıkla sağlar ve çok daha uzun süre kullanılabilir. Sadece kullanılan çelik için yapılan bazı yaşlandırma testlerinde 180 yıl gibi bir süre dayanımını koruduğu ortaya konmuştur. Ayrıca tüm kesitler kapalı olduğu için ömrü daha da uzamaktadır.

ÇELİK EVİN AVANTAJLARI

 • Hızlı ve ekonomik bir inşa sürecine sahiptir.
 • Yapım süreci iklim koşullarından etkilenmez.
 • Farklı iklim koşulları için farklı ve ekonomik çözümlerle yüksek enerji verimliliği sağlar.
 • Dünyada bilinen depreme en dayanıklı yapı sistemidir.
 • Hafifliğinden dolayı en kötü zemin koşullarında dahi inşa edilebilir.
 • Uluslararası standartları kabul eden tüm ülkelerde uygulanan bir sistemdir.
 • Enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konularında benzersiz avantajlara sahiptir.
 • Mimari, elektrik ve mekanik çözümlerde büyük kolaylık ve esneklik sağlar.
 • Kullanıcılara yüksek yapı fiziği olanakları sunar. (Isı, ses, nem, gün ışığı gibi faktörler)
 • Çok daha uzun ömürlüdür.
 • Kolonsuz ve kirişsiz tasarımı, iç mimari ve dekorasyon rahatlığı sağlar, ferah ve daha geniş iç mekânlar sunar.
 • Sağlıklı iç hava kalitesine sahip mekânların inşası için en uygun çözümdür.
 • İnşa sahası, çevre ve sosyal yaşam kalitesini etkilemez.
 • İnşa esnasında çevreci ve minimum su tüketimi tasarruf sağlar, su kaynakları ve yer altı sularının kirlenme riskini azaltır.
 • % 90 ve üzeri oranda geri dönüştürülebilir malzemedir.

ÖRNEK PROJELER

YAPI KATMANLARI

KONSTRÜKSİYON

Aşık, makas, karkas, şase, kolon ve kirişten oluşan konstrüksiyon bileşenlerinin bluesteel teknolojisi ile üretilen ;galvanizli çelik profillerin özel perçin ve bağlantı vidaları ile birleştirilerek kurulduğu yapı sistemidir.

client-01

ÇATI

Taşıyıcı sistemi S grubu galvanizli çelik profil olan çatı konstrüksiyonu. OSB / magnezyum board levha üzerine yüksek kalite membran ve shingle ile kaplanır.

client-01

YALITIM

Duvar panel karkaslarında, folyolu cam yünü yalıtım kullanılır.

client-01

DUVAR

Taşıyıcı sistemi galvanizli çelik profil olan duvar panellerinin dış yüzeyleri; Betopan üzeri fileli ısı yalıtım sıvası ve dekoratif sıva üzeri boya olarak tamamlanır. İç yüzeyleri alçıpan levha ile kaplanılıp sıva yapılmaktadır.

client-01

ELEKTRİK TESİSATI

Aydınlatma armatürleri, anahtarlar, prizler, kablolar, sigorta kutuları ve kaçak akım rolesinden oluşmakta ve tüm elektrik aksam birinci sınıf garantili malzemelerden kullanılmaktadır. tüm elektrik tesisatı sıva altındadır.

client-01

SIHHİ TESİSATI

Seramik rezervuarlı klozet, ayaklı lavabo, alaturka veya alafranga tuvalet, duş teknesi veya proje için özel üretilmiş mutfak dolabı dahildir. tüm ekipmanlar birinci sınıf garantili malzemeler kullanılmaktadır.

Çelik Ev Teknik Özelliklerini İncelemek İçin Tıklayınız